0 (800) 30-30-32 Усі способи зв'язку
Звернення споживачів, повідомлення споживачів та інших осіб про належність споживача до захищеної категорії приймаються:
Гаряча лінія 0 (800) 30-30-32
Щодня пн-пт 8:00-21:00
сб-нд 8:00-20:00
дзвінок безкоштовний
FAQ
ua
ru
Звідки на Землі з'явилося золото і скільки його в світі?

Звідки на Землі з'явилося золото і скільки його в світі?

01.09.2014

Золото ... Жовтий метал, простий хімічний елемент з атомним номером 79. Предмет жадання людей в усі часи, мірило цінності, символ багатства і влади. Кривавий метал, породження диявола. Скільки людських життів було загублено заради володіння цим металом !? І скільки ще буде погублено? 

На відміну від заліза або, наприклад, від алюмінію, золота на Землі дуже мало. За всю свою історію людство добуло золота стільки, скільки воно видобуває заліза за один день. Але звідки ж цей метал з'явився на Землі? 

Вважається, що Сонячна система утворилася з залишків взорвавшейся колись у глибоку давнину наднової. У надрах тієї давньої зірки відбувався синтез хімічних елементів важче водню і гелію. Але в надрах зірок не можуть синтезуватися елементи важче заліза, і стало бути, золото не могло утворитися в результаті термоядерних реакцій в зірках. Так, звідки ж цей метал взагалі з'явився у Всесвіті? 

Схоже, астрономи тепер можуть відповісти на це питання. Золото не може народжуватися в надрах зірок. Але воно може утворитися в результаті грандіозних космічних катастроф, які вчені буденно називають гамма-сплесками (ГВ). 

Астрономи пильно спостерігали за одним з таких гамма-сплесків. Дані спостережень дають досить серйозні підстави вважати, що ця потужна спалах гамма-випромінювання проведена зіткненням двох нейтронних зірок - мертвих ядер зірок, загиблих в наднову вибуху. Крім того, унікальне світіння, що зберігалося на місці ГВ протягом декількох днів, вказує на те, що під час цієї катастрофи утворилася значна кількість важких елементів, у тому числі - золото. 

«За нашими оцінками, кількість золота, що утворився і викинутого в простір під час злиття двох нейтронних зірок, може сотаве більш 10 місячних мас», - сказав провідний автор дослідження Едо Бергер з Гарвард-Смітсонівського астрофізичного центру (CfA) під час прес-конференції CfA в Кембриджі, штат Массачусетс. 

Гамма-сплеск (ГВ) - це спалах гамма-випромінювання від надзвичайно енергійного вибуху. Більшість ГВ виявляються в дуже віддалених областях Всесвіту. Бергер і його колеги вивчали об'єкт GRB 130603B, що знаходиться на відстані 3900000000 світлових років. Це один з найближчих ГВ з помічених до теперішнього часу. 

ГВ бувають двох видів - довгі і короткі, в залежності від того, скільки триває спалах гамма-променів. Тривалість спалаху GRB 130603B, зафіксованої супутником НАСА «Свіфт», склала менше двох десятих секунди. 

Хоча саме гамма-випромінювання зникло швидко, GRB 130603B продовжував світити в інфрачервоних променях. Яскравість і поведінку цього світла не відповідали типовому післясвічення, яке виникає при бомбардуванні прискореними частинками навколишнього речовини. Світіння GRB 130603B вело себе так, як ніби воно виходить з розпадаються радіоактивних елементів. Речовина, багате нейтронами, викинуте при зіткненні нейтронних зірок, може перетворитися на важкі радіоактивні елементи. Радіоактивний розпад таких елементів породжує інфрачервоне випромінювання, характерне для GRB 130603B. Саме це і спостерігали астрономи. 

За обчисленнями групи, під час вибуху було викинуто речовини з масою близько однієї сотої сонячною. І частина цієї речовини була золотою. Приблизно оцінивши кількість золота, що утворився під час цього ГВ, і число таких вибухів, що сталися за всю історію Всесвіту, астрономи прийшли до припущення, що все золото у Всесвіті, в тому числі і на Землі, можливо, було утворено під час таких гамма-сплесків . 

Ось ще одна цікава, але жахливо спірна версія: 

В процесі формування Землі розплавлене залізо спускалося вниз до її центру, щоб скласти її ядро, захоплюючи з собою більшість дорогоцінних металів планети, таких як золото і платина. Взагалі, дорогоцінних металів в ядрі вистачить на те, щоб покрити їх шаром чотириметрової товщини всю поверхню Землі. 

Переміщення золота в ядро повинно було позбавити зовнішню частину Землі цього скарбу. Однак поширеність благородних металів в силікатної мантії Землі перевищує розрахункові величини в десятки й тисячі разів. Вже обговорювалася ідея про те, що це звалилося на голову сверхізобіліе має своєю причиною катастрофічний метеоритний злива, який наздогнав Землю після утворення її ядра. Вся маса метеоритного золота, таким чином, увійшла в мантію відокремлено і не пропала глибоко всередині. 

Для перевірки цієї теорії доктор Маттіас Віллболд і професор Тім Еліот з Бристольской изотопной групи Школи наук про Землю піддали аналізу зібрані в Гренландії професором Оксфордського університету Стівеном Мурбатом породи, вік яких налічує близько 4 мільярдів років. Ці стародавні камені дають унікальну картину складу нашої планети незабаром після формування ядра, але до передбачуваної метеоритного бомбардування. 

Потім вчені почали досліджувати вміст вольфраму-182 і в метеоритах, які називають хондрити, - це один з головних будівельних матеріалів твердої частини Сонячної системи. На Землі нестабільний гафній-182 розпадається cобразованіем вольфраму-182. А ось в космосі через космічних променів цей процес не відбувається. В результаті стало ясно, що зразки древніх гірських порід містять на 13% більше вольфраму-182 в порівнянні з більш молодими гірськими породами. Це дає геологам підставу стверджувати, що коли Земля вже мала тверду кору, на неї обрушилося близько 1 мільйона трильйонів (10 в 18-й ступеня) тонн астероїдного і метеоритної речовини, яке мало більш низьке содержаніевольфрама-182, але при цьому набагато більшу, ніж в земній корі, вміст важких елементів, зокрема золота. 

Будучи дуже рідкісним елементом (на кілограм породи припадає всього близько 0,1 міліграма вольфраму), подібне до золота та іншим дорогоцінним металам він мав увійти в ядро в момент його формування. Як і більшість інших елементів, вольфрам підрозділяється на кілька ізотопів - атомів з подібними хімічними властивостями, але злегка различающимися масами. За ізотопами можна з упевненістю судити про походження речовини, а змішування метеоритів із Землею повинно було залишити характерні сліди в складі її ізотопів вольфраму. 

Доктор Віллболд помітив в сучасній породі скорочення кількості ізотопу вольфраму-182 на 15 мільйонних часток в порівнянні з гренландской. 

Це невелике, але багатозначне зміна превосходно узгоджується з тим, що потрібно було довести - що надлишок доступного золота на Землі є позитивним побічним ефектом метеоритного бомбардування. 

Доктор Віллболд каже: «Витяг вольфраму з кам'яних зразків і аналіз з необхідною точністю його ізотопного складу були вкрай складним завданням, беручи до уваги невелику кількість наявного в каменях вольфраму. Фактично, ми стали першою в світі лабораторією, яка успішно виконала вимірювання такого рівня ». 

Що впали метеорити змішалися з земною мантією в ході гігантських конвекційних процесів. Завданням-максимум на майбутнє є з'ясування тривалості цього перемішування. Згодом геологічні процеси сформували континенти і привели до концентрації дорогоцінних металів (а також вольфраму) в покладах руди, яка видобувається в наші дні. 

Доктор Віллболд продовжує: «Результати нашої роботи показують, що більша частина дорогоцінних металів, на яких грунтується наша економіка і багато ключових виробничі процеси, була занесена на нашу планету завдяки щасливому випадку, коли Землю накрило десь 20 квінтильйон тонн астероїдного речовини». 

Таким чином, ми зобов'язані своїми золотими запасами справжньому потоку цінних елементів, які опинилися на поверхні планети завдяки масованому астероїдної «бомбардуванні». Потім в ході розвитку Землі протягом останніх мільярдів років золото вступило в круговорот порід, з'являючись на її поверхні і знову ховаючись в глибинах верхньої мантії. 

Але тепер йому шлях до ядра закритий, і велика кількість цього золота просто приречене опинитися в наших руках. 

І ще думка іншого вченого: 

- Походження золота залишалося до кінця нез'ясованим, оскільки, на відміну від більш легких елементів, таких як вуглець або залізо, воно не може утворюватися безпосередньо усередині зірки, - зізнався один з дослідників центру Едо Бергер. 

Вчений прийшов до цього висновку, спостерігаючи за гамма-сплесками - масштабними космічними викидами радіоактивної енергії, викликаними зіткненням двох нейтронних зірок. Гамма-сплеск був помічений космічним апаратом НАСА Swift і тривав всього двох десятих секунди. А після вибуху залишилося світіння, яке поступово зникало. Світіння ж при зіткненні таких небесних тіл свідчить про викид великої кількості важких елементів, стверджують фахівці. А доказом того, що після вибуху утворилися важкі елементи, можна вважати інфрачервоне світло в їх спектрі. 

- Справа в тому, що нейтронно-багаті речовини, викинуті при колапсі нейтронних зірок, можуть генерувати елементи, претерпевающие радіоактивний розпад, при цьому випускаючи світіння переважно в інфрачервоному діапазоні, - пояснював Бергер. - І ми вважаємо, що при гамма-сплеску викидається приблизно одна сота частка матеріалу сонячної маси, в тому числі золото. Причому, кількість золота, виробленого і викинутого під час злиття двох нейтронних зірок, може бути порівнянно з масою 10 Лун. А вартість такої кількості дорогоцінного металу дорівнювала б 10 октильонов доларів - це 100 трлн у квадраті. 

Для довідки, октильонов - це мільйон септілліонов або мільйон в сьомий ступеня; число, що дорівнює 1042 і записуване в десяткової системі як одиниця з 42 нулями. 

Також сьогодні вченими встановлено той факт, що практично все золото (та інші важкі елементи) на Землі - космічного походження. Золото, виявляється, потрапило на Землю в результаті астероїдної бомбардування, яка сталася в далекі часи після застигання кори нашої планети. 

Практично всі важкі металів «потонули» в мантії Землі на самому ранньому етапі формування нашої планети, саме вони утворили тверде металеве ядро в центрі Землі. 

Алхіміки XX століття 

Ще в 1940 році американські фізики А. Шерр і К. Т. Бейнбрідж з Гарвардського університету почали опромінювати нейтронами сусідні з золотом елементи - ртуть і платину. І цілком очікувано, опромінюючи ртуть, отримали ізотопи золота з масовими числами 198, 199 і 200. Їх відміну від природного природного Au-197 в тому, що ізотопи нестійкі і, випускаючи бета-промені, максимум за кілька днів знову перетворюються в ртуть з масовими числами 198,199 і200. 

Але все одно це було здорово: вперше людина змогла самостійно створювати потрібні елементи. Незабаром стало зрозуміло, як взагалі можна отримати справжнє, стабільне золото-197. Це можна зробити, використовуючи тільки ізотоп ртуті-196. Цей ізотоп досить рідкісний - його вміст у звичайній ртуті з масовим числом 200 становить близько 0,15%. Його треба бомбардувати нейтронами, щоб отримати малоустойчива ртуть-197, яка, захопивши електрон, і перетвориться в стабільне золото. 

Однак розрахунки показали, що якщо взяти 50 кг природного ртуті, то в ній буде всього 74 грами ртуті-196. Для трансмутації в золото реактор може дати потік нейтронів 10 в 15-й ступеня нейтронів на кв. см в секунду. З урахуванням того, що в 74 г ртуті-196 міститься близько 2,7 на 10 в 23-й ступеня атомів, для повної трансмутації ртуті в золото було б потрібно чотири з половиною роки. Це синтетичні золото коштує нескінченно дорожче золота із землі. Але це означало, що для утворення золота в космосі теж потрібні гігантські потоки нейтронів. І вибух двох нейтронних зірок якраз все пояснював. 

І ще подробиці про золото: 

Німецькі вчені підрахували, що для того, щоб на Землю був занесений присутній сьогодні обсяг дорогоцінних металів, знадобилися всього 160 металевих астероїдів, діаметром близько 20км кожен. Фахівці відзначають, що геологічний аналіз різних благородних металів показує, що всі вони з'явилися на нашій планеті приблизно в один і той же час, однак на самій Землі не було і немає умов для їх природного походження. Саме це наштовхнуло фахівців на космічну теорію появи благородних металів на планеті. 

Слово «gold», на думку лінгвістів, походить від індо-європейського терміна «жовтий» як відображення найбільш помітною характеристики цього металу. Цей факт знаходить своє підтвердження у тому, що вимова слова «gold» на різних мовах схоже, наприклад Gold (по-англійськи), Gold (по-німецьки), Guld (по-датському), Gulden (по-голландськи), Gull (по-норвезька), Kulta (по-фінськи). 

Золото в земних надрах 

У ядрі нашої планети міститься в 5 разів більше золота, ніж у всіх інших породах, доступних для розробки, разом узятих. Якби все золото ядра Землі вилилося на поверхню, то покрило б усю планету шаром товщиною півметра. Цікаво, що в кожному літрі води всіх річок, морів і океанів розчинено близько 0,02 міліграма золота. 

Визначено, що за весь час видобутку благородного металу з надр було витягнуто близько 145 тисяч тонн (за даними інших джерел - близько 200 тисяч тонн). Виробництво золота зростає з року в рік, але основне зростання припало на кінець 1970-х років. 

Чистота золота визначається різними шляхами. Carat (в США та Німеччині пишеться «Karat») спочатку був одиницею маси на основі насіння ріжкового дерева «carob tree» (співзвучно зі словом «карат»), використовуваного древніми торговцями Середнього Сходу. Карат сьогодні в основному використовується при вимірюванні ваги дорогоцінних каменів (1 карат = 0,2 грама). Чистоту золота також можна виміряти в каратах. Ця традиція сходить до стародавніх часів, коли карат на Близькому Сході став мірилом чистоти золотих сплавів. Британський карат золота - неметричного одиниця оцінки змісту золота в сплавах, рівна 1/24 маси сплаву. Чисте золото відповідає 24 каратам. Чистота золота сьогодні вимірюється також і поняттям хімічної чистоти, тобто тисячних частках чистого металу в масі сплаву. Так, 18 карат - це 18/24 і в перерахунку на тисячні частки відповідає 750-ій пробі. 

видобуток золота 

В результаті природного концентрування приблизно лише 0,1% всього золота, що міститься в земній корі, доступно, хоча б теоретично, для видобутку, проте завдяки тому, що золото зустрічається в самородному вигляді, яскраво блищить і легко помітно, воно стало першим металом, з яким познайомився чоловік. Але природні самородки рідкісні, тому самий древній спосіб видобутку рідкого металу, заснований на великій щільності золота, - промивання золотоносних пісків. «Видобуток промивного золота вимагає тільки механічних засобів, а тому не дивно, що золото відомо було навіть дикунам і в найдавніші історичні часи» (Д.І. Менделєєв). 

Але багатих золотих розсипів майже не залишилося, і вже на початку XX століття 90% всього золота добували з руд. Зараз багато золоті розсипи практично вичерпані, тому добувають, в основному, рудне золото, видобуток якого багато в чому механізована, але виробництво залишається важким, так як часто знаходиться глибоко під землею. В останні десятиліття постійно зростала частка більш рентабельних відкритих розробок. Родовище економічно вигідно розробляти, якщо в тонні руди міститься всього 2-3г золота, а при вмісті більше 10 г / т воно вважається багатим. Істотно, що витрати на пошук і розвідку нових золотих родовищ становлять від 50 до 80% всіх витрат на геологорозвідувальні роботи. 

Зараз найбільшим постачальником золота на світовий ринок є Південна Африка, де шахти досягли вже 4-кілометрової глибини. У ПАР знаходиться найбільший в світі рудник Вааль-Ріфс в Клексдорпе. ПАР - єдина держава, де золото - головний продукт виробництва. Там його видобувають на 36 великих рудниках, на яких трудяться сотні тисяч людей. 

В Росії видобуток золота ведеться з рудних і розсипних родовищ. Про початок його видобутку думки дослідників розходяться. Мабуть, перше вітчизняне золото було видобуто в 1704 році з Нерчинских руд разом з сріблом. У наступні десятиліття на Московському монетному дворі золото виділяли зі срібла, яке містило трохи золота у вигляді домішки (близько 0,4%). Так, в 1743-1744гг. «Із золота, знаходить в сріблі, виплавленої на Нерчинских заводах», було виготовлено 2820 червінців із зображенням Єлизавети Петрівни. 

Першу в Росії золоту розсип виявив навесні 1724 селянин Єрофій Марков в районі Єкатеринбурга. Її експлуатація почалася тільки в 1748 року. Видобуток уральського золота повільно, але неухильно розширювалася. На початку XIX століття були відкриті нові родовища золота в Сибіру. Відкриття (в 1840-ті pp.) Єнісейського родовища вивело Росію на перше місце в світі з видобутку золота, але ще до цього місцеві мисливці-евенки робили із золотих самородків кулі для полювання. В кінця XIX століття Росія видобувала в рік близько 40т золота, з них 93% - розсипного. Всього ж в Росії до 1917 рік було видобуто, за офіційними даними, 2754т золота, але за оцінками фахівців - близько 3000т, причому максимум припав на 1913 (49т), коли золотий запас досяг 1684т. 

З відкриттям багатих золотоносних районів в США (Каліфорнія, 1848р .; Колорадо, 1858р .; Невада, 1859р.), Австралії (1851г.), Південній Африці (1884г.), Росія втратила свою першість у видобутку золота, незважаючи на те, що були введені в експлуатацію нові родовища, головним чином у Східній Сибіру. 

Видобуток золота велася в Росії напівкустарним способом, розроблялися переважно розсипні родовища. Понад половину золотих копалень знаходилося в руках іноземних монополій. В даний час частка видобутку з розсипів поступово знижується, складаючи до 2007 року трохи більше 50 тонн. Менше 100 тонн добувається з рудних родовищ. Остаточна переробка золота ведеться на афінажних заводах, провідним з яких є Красноярський завод кольорових металів. На його частку припадає афінаж (очищення від домішок, одержання металу проби 99,99%) близько 50% видобутого золота і велика частина платини і паладію, що добуваються в Росії. 

Виробництво золота в Росії в середньому становить близько 170 тонн на рік: 150 тонн добувається із золотих родовищ і приблизно 20 тонн - попутне і вторинне виробництво. Собівартість виробництва однієї унції коливається в широких межах, сильно залежить від якості запасів, види видобутку, способу переробки і становить орієнтовно 150-550 дол. За унцію. 

Скільки золота в світі? 

Уявіть на хвилину, що ви - суперлиходій, який заволодів усім золотом світу і вирішив переплавити його на величезний куб. Наскільки величезним він вийде? 

Уоррен Баффет, одні з найбагатших людей планети, якось підрахував, що "кубик" виявиться не таким вже й великим. Його сторони не перевищуватимуть 20 метрів - якщо говорити про здобутий за всю історію золоті. 

Навіть з використанням сучасних технологій золото все ще дуже важко знаходити. На сьогоднішній день за деякими оцінками видобуто 160.000 тонн золота. Насправді це менше, ніж ви думаєте. Якщо все добуте золото переплавити в золотий куб, то він з легкістю поміститься в тенісний корт, і навіть буде на 2 метри коротша. І це все золото світу !!! 

У рік добувається близько 2.600 тонн золота, тобто приріст видобутку 1,6% на рік. Таким чином, знову здобуте золото збільшує золотий куб на 11 см. На рік. Зараз такий гіпотетичний куб з усього золота світу дорівнює 20,2 метрам по діагоналі. Такий куб зі світової золота повністю покриє тенісний корт, коли в світі буде видобуто 205.000 тонн золота. Це має статися в 2025 році. 205.000 тонн - це сума з поточних запасів золота (приблизно 160.000 тонн) плюс відомі, але ще не здобуто резерви золотодобувних компаній (приблизно 45.000 тонн). Це все світове золото на сьогоднішній день - вже здобуте і ще в землі. 

Про світових запасах золота інвесторів оповіщає компанія Thomson Reuters GFMS, яка щороку оновлює ці дані. За її останнім викладкам виходить, що на сьогодні ми маємо 171 300 тонн цього металу - якраз стільки, щоб вистачило на Баффетом куб, навіть трохи більше. Але не всі згодні з цифрами GFMS. Оцінки різняться від 155 244 до 2,5 млн тонн. Звідки ж така величезна різниця? 

історична недостача 

Древні знали толк в жовтому металі: золотий саркофаг Тутанхамона важив 110 кг 

Почасти це пояснюється тим, що золото добувають вже дуже давно - більше 6 тисяч років. 

Перші золоті монети були викарбувані приблизно в 550 році до н.е. лидийским царем Крезом на території сучасної Туреччини. Вони швидко стали універсальним засобом оплати товарів і послуг в середземноморському регіоні. 

До 1492, на момент відплиття Колумба до берегів Америки, у світі, за даними GFMS, було видобуто 12 780 тонн. Однак засновник компанії Gold Money Джеймс Турк вважає, що ця сильно цифра завищена, оскільки техніка золотодобування до середніх віків була занадто примітивною. З його точки зору, на той час маса всього добутого золота становила лише 297 тонн. Стало бути, і кінцева цифра повинна бути приблизно на 10% нижче оцінки Thompson Reuters GFMS, тобто 155244 тонни. 

Давайте повернемося далеко в минуле. Зараз вже важко сказати коли ж вперше людина звернув свою увагу на золото. У ті далекі часи він і не міг мати думки про те, як застосовувати цей матеріал. В Єгипті золото називали «нуб», вважається, що саме від нього пішла назва країни - «Нубія», в якій єгиптяни добували золото. Золото, що вони добули до 7 століття до н.е. дорівнює приблизно трьом тисячам тонн. 

Воно стало предметом заздрості сусідів. І в 571 м д.н. ери було захоплено ассирийцами. Але вже всього через п'ятдесят років золото стало частиною Вавилона. До цього часу у Вавилоні були зібрані сотні тонн дорогоцінного металу привезеного з Єрусалима Навуходоносором. 

Але й Вавилон став згодом предметом заздрості. На той момент в ньому проживало майже два мільйони людей, місто був оточений потрійними неприступними мурами, здавалося б йому нічого не загрожує, але ... Місто піддався штурму і був узятий військами перського царя Кіра Великого. Наступний цар (Дарій) почав карбувати з цього золота золоті монети - дарики (8,4 м). Не важко здогадатися, що і Персія впала під ударами Македонії. Все золото і срібло було занурене на 5000 верблюдів і 10 000 возів! Тільки з однієї Македонії Олександр Македонський зосередив у себе більше 5000 тонн золота. Це без підрахунку золота з інших країн Індії та Середньої Азії! 

З часом все багатство перекочувало в Рим. Саме золото пособствовало розбещення «міста Риму і світу». У ці часи в Римі було зібрано стільки золота, скільки не було ніколи у вільному обігу в усьому світі. 

Історія повторюється ... Чим ми стаємо багатшими, тим сильніше заздрість наших сусідів. Такий вже за природою людина ... Один з царів вандалів зміг вивезли зі зруйнованого їм Рима в V столітті 600 тонн золота. Не забувши по шляху пограбувати все середземні країни. 

Історики не можуть зрозуміти чому кількість золота в світі стало зменшуватися після падіння Константинополя в 1204 р Наступний виток отримує історія з відкриття Нового світу. У перші роки відкриттів до Іспанії було привезено 900 кг золота. А потім протягом двох сотень років з Нового Світу вивезли 2600 тонн 

Чи вистачить нам золота? 

Істина прихована за сімома печатками, адже зрештою всі розрахунки засновані на припущеннях, які можуть бути помилковими. 

З упевненістю можна сказати лише те, що найближчим часом нам не загрожує залишитися без золота. За оцінками Геологічної служби США, обсяг золота тільки на розвіданих родовищах становить 52 тисячі тонн, але ж напевно є ще й нерозвідані. 

Втім, і для неспокою теж залишається привід. До цих пір золото нікуди не пропадало, одні вироби просто переплавлялися в інші. 

"Все здобуте золото як і раніше залишається з нами. Якщо ви щасливий власник золотих годинників, то є всі шанси, що вони хоча б частково зроблені з золота, видобутого ще римлянами", - відзначає Джеймс Турк. 

Проте сьогодні золото все частіше використовується в електронній промисловості, причому часом в таких мікроскопічних обсягах, що витягати його з відслужили свій термін виробів економічно недоцільно. 

А це вперше в історії веде до безповоротних втрат дорогоцінного металу. 

Усіх цих скарбів, що тут перераховані - ні! Де вони? До нас не дійшло жодної монети Цезаря, А.Македонского та інших не менш значущих царів. До нас дійшли лише ті незначні кількості золота, що зберігалися в могилах пірамід або загубилися через катастроф. Наприклад Помпеї загинули від виверження вулкана. 

Хто скаже - воно потерлося в порошок і розвіялося по світу. Але чи не здається вам, що це так просто? Тут все гораааздо складніше ... Спустимося на землю і подивимося, що відбувалося в найближчі до нас часи. 

Багаті розсипи самородків золота були знайдені в 1814 р Брусницька на Уралі. Потім були знайдені родовища в Забайкаллі (зараз Забайкальський край) в Приамур'ї, на Лені. За сотню років ці родовища дали до 17 року для Росії більше 3 000 т золота. 

До початку другої світової в світі виник перший криза, він не торкнувся лише США. Так як до цього часу в США утримувалося 21 800 тонн золота. СРСР же в цей час мав запас в 2600 тонн. Не варто забувати, що після війни ми повинні були виплачувати свій борг на користь США чистим золотом. Не важко здогадатися, що все золото в світі йшло до Америки. Ми віддали свій борг, а от Англія так і не повернула нам 440 тонн золота, яке заборгувала нам ще за царя. 

Дехто з інвесторів готовий повірити в ці викладки, проте багато аналітиків приймають розрахунки Турка в багнети, і один з них навіть зауважив з цього приводу, що порівнювати Турка з GFMS - те ж саме, що всерйоз розглядати релігію джедаїв нарівні з християнством. 

Втім, є й ті, хто впевнений, що і Турк, і GFMS сильно занижують цифри. 

"Один тільки золотий саркофаг Тутанхамона важив більше 100 кг, а уявляєте, скільки золота було в інших гробницях, які розграбували, не залишивши ніяких записів", - говорить Джен Скойлз з інвестиційної фірми The Real Asset Company. 

Якщо Джеймс Турк лише трохи підправляє цифри GFMS по золоту, здобутому після 1492 року, Скойлз вказує на те, що навіть сьогодні далеко не всі золотодобувні країни охоче діляться точними даними. А в деяких районах світу і зовсім процвітає незаконний видобуток без всякого офіційного обліку. 

Скойлз не приводить конкретних цифр, однак за неї це спробував зробити незалежний Інститут золотого стандарту. 

Його експерти припустили, що якщо спустошити всі банківські комірки і шкатулки з коштовностями, ми виявимо не менше двох з половиною мільйонів тонн золота. 

Так хто ж правий у цій суперечці?